«Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Мортық ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Мортык отдела образования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

22.10.2017

Пәні: Дүниетану

Мектеп:№34 НМ

Күні:

Мұғалімнің есімі:Туякова Г.К.

Сынып:3

Қатысқандар саны: 6

Қатыспағандар саны:0

Тақырыбы:Тері және оның атқаратын қызметі

 

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Терінің адам өміріндегі маңызын ұғыну, терінің құрылысымен танысу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

·  Тері -сипап сезу мүшесі екенін түсіну

Оқушылардың басым бөлігі:

Терінің бетінде өте ұсақ саңылаулар   бар екенін зерттеу

Кейбір оқушылар:

· Теріні таза ұстау-денсаулық кепілі екенін талқылау

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Теріні қалай күту керек екенін біледі. Қандай қызмет атқаратынын атайды.

  • (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

 тер мен май,саңылау,үсік шалу,күн өту,тері гигиенасы

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Тер қандай қызметтер атқарады?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Тері саңылауларының маңызы қандай?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Егер адам денесі терімен жабылмаса не болады? (ойланып талқылап,нәтижесін дәптерге жазады

Бағалау критериі

Тері -сипап сезу мүшесі екенін біледі Терінің бетінде өте ұсақ саңылаулар   бар екенін зерттейді

Тері арқылы май мен тер шығатынын талқылайды

Оқу деңгейінің дағдысы

Білу,түсіну

АКТ

Интербелсенді тақта

Алдыңғы оқу

Тері жайлы түсінігі бар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

3мин

 

 

3мин

Ұйымдастыру

Ынтымақтастық атмосфера орнату

Топқа бөлу (дене мүшелері арқылы)

Үй тапсырмасын тексеру

«Ыстық орындық» әдісі бойынша. Оқушылар орындарынан тұрып бүгінгі күнге бір-біріне жылы сөздер айтады

Оқушылар бір-бірден шығып орындыққа отырады,қойылған сұраққа жауап береді

Оқушыларды басбармақ  арқылы бағалау

Дене

мүшелері суреттері

Ортасы

 

          3мин

 

 

 

 

 

   

       

5мин

  5мин

 

  3мин

  5мин

 

     

 5мин

  3мин

Жаңа сабақ. «Топтастыру»әдісі

Тері- дегенде сендердің көз алдарына не елестейді?

Денемізді сыртынан не жауып тұрады? деген сұраққа жауаптарды талқылайды. Оқушылар әрқайсысы жеке,одан кейін жұптағы көршісімен бөліседі,одан кейін топ барлық білгендерін ортаға салады. Сұраққа жауаптарды тақтадағы плакатқа жазады Презентация арқылы жаңа  сабақты түсіндіру. Терінің атқаратын қызметі қандай

1. Қорғаныш 2. Сезімталдық 3. Ыдырау өнімдерін шығару.

4. Жылу реттеуші. 5.Тыныс алу

Сыртқы қабат- Эпителий ұлпасынан тұрады. Үстіңгі қабат өлі жасушалардан тұрады. Ол теріні қатты бөлшектердің газдардың, сұйықтардың әсерінен сақтайды. Ескірген өлі жасушалар орнына жаңасы келіп отырады Ортаңғы қабат- Дәнекер ұлпадан тұрады. Терінің бұл қабаты қан тамырлар мен жүйке талшықтардың таралған ұштарымен торланған. Ішкі қабат-Май ұлпасынан түзіледі, ол ағза мүшелері үшін оқшаулағыш қабат, “төсеніш” қызметін атқарып, қоректік заттар мен энергияға қойма болып есептеледі.

 (ТЖ) Ойтолғаныс әдісі.Оқушыларды сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту мақсатында

1-топ-Тері қандай қызметтер атқарады?

2-топ- Егер адам денесі терімен жабылмаса не болады? Эссе жазу. (ойланып талқылап,нәтижесін дәптерге жазады)Топта оқу және бағалау.

Сергіту сәті. Әдемі сазды музыкамен денеге бір-біріне массаж жасау.

(ЖЖ) Зерттеу жұмысы

Мұз, ыстық су,кактус(ыдыстарда салынып партаның үстінде тұрады)

Теріні үлкейткіш әйнектің көмегімен зерттейді

Пікірталас ұйымдастыру. «Терінің адам организмі үшін маңызы қандай?»

Оқушылар топта талқылайды,ортаға әркім өз ойларын салады.

Тест алу.(Жеке жұмыс) Тест парағы әр баланың алдында болады,оқушылар жеке орындайды.

Оқушыларды житон арқылы бағала

 

 

 

 

Плакат,маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ көрсетілімі

 

Дәптер,қалам

Интербелсенді тақтадан музыка ойнап тұрады

Мұз,ыстық су,кактус

Үлкейткіш әйнек парақшалар

Аяқталуы

2мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3мин

(Жеке Ж)Семантикалық карта.

Сезім мүшелері:

Көру мүшесі – КӨЗ

Иіс сезу мүшесі - МҰРЫН

Есту мүшесі - ҚҰЛАҚ

Сипап сезу мүшесі - ТЕРІ

Дәм сезу мүшесі – ТІЛ

Бірін бірі бағалау.

Рефлексия

Маған ..... ұнады.

Маған ..........қиын болды.

Мен ......... білгім келеді.

Үйге тапсырма.

«Басыңнан күн өтіп кетпеу үшін не істеу керек?Аяқ-қолды үсік шалмау үшін қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек?»Ойлан,ата-анаңмен талқыла.

 

Семантикалық карта

 

 

 

 

 

 

 

Стикерға жазып тақтаға іледі

Қосымша ақпарат

Саралау

– Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау

- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

·      Тест құрастыру

·      Басбармақ,бағдаршам,житон

·      Қазақ тілі,сурет

Рефлексия

Сабақ

/ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.  Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқушылар

тері-адам денесінің сыртқы жабыны екенін білді.Терінің бетінде ұсақ

саңылаулар бар екенін зерттеу жұмысы арқылы көрді.Сынып ішінде оқушылар

бірлесіп жұмыс жасап ,бір-біріне деген сыйластықтары нығайды.

Оқушыларға

жоспарлаған саралау шаралары өте тиімді болды.Берілген уақытты тиімді

пайдалана отырып, уақытында үлгердім.Мен өз жоспарыма бағалау түрлерін,

пікірталас енгіздім.Оқушылардың сөздік қорын, ойлау дағдыларын дамыту

мақсатында.

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:зерттеу жұмысы

2:практикалык жұмыс

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: презентация

2:пікірталас Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Жеке, жұптық, топтық жұмыстарды колдануым керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Просмотров: 589


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст